Raport Apple: polska skarbówka pyta o oszustów podatkowych

Polska skarbówka interesuje się sprzętem marki Apple. Nie chodzi jednak o inwigilację posiadaczy telefonów czy tabletów z jabłuszkiem, ale o nadużycia podatkowe.

Aktualizacja: 05.10.2015 19:40 Publikacja: 05.10.2015 18:30

Raport Apple: polska skarbówka pyta o oszustów podatkowych

Foto: 123RF

Wielkie firmy z branży internetowej coraz częściej publikują informacje w sprawie zapytań kierowanych do nich przez organy różnych państw.

Ostatnio taki raport upubliczniła firma Apple. Producent pożądanych przez wielu telefonów, laptopów i smartfonów z jabłuszkiem przedstawił dane informujące o tym, jakie państwa i ile razy kierowały do niego pytania.

Z raportu wynika, że w pierwszym półroczu 2015 r. polskie organy, głównie skarbówka i celnicy, pobili rekord w pytaniach o sprzęty światowego potentata. W sumie od stycznia do końca czerwca 2015 r. polscy urzędnicy skierowali 53 zapytania odnoszące się aż do 241 509 urządzeń. Kolejne na liście w kategorii „Zapytania o urządzenia" Niemcy pytały zaledwie o 21 809 urządzeń, Francja o 16 099. Władze Cypru interesowało zaledwie jedno urządzenie Apple.

Czy tak wielkie zainteresowanie oznacza, że polski fiskus wziął na celownik użytkowników tej marki? Czy ich dane trafiły na biurka urzędników?

Okazuje się, że nie. Tak dużą aktywnością polskiej skarbówki powinni martwić się tylko oszuści. Zapytane o szczegóły Ministerstwo Finansów potwierdziło, że urzędy kontroli skarbowej występowały z kilkudziesięcioma wnioskami o udostępnienie informacji o urządzeniach (kilkaset tysięcy) oraz zasad współpracy kontrahentów z firmą Apple. Miało to miejsce w ramach postępowań kontrolnych prowadzonych w sprawach związanych z oszustwami karuzelowymi, w których podmioty dokonywały obrotu urządzeniami firmy Apple.

Resort zapewnia, że przedmiotem zapytania organów kontroli skarbowej nie były dane dotyczące indywidualnych użytkowników urządzeń firmy Apple. Ponadto wszelkie informacje gromadzone i przetwarzane podczas kontroli skarbowej podlegają ochronie jako tajemnica skarbowa. Tak wielkie zainteresowanie kontrolerów sprzętem Apple nie dziwi ekspertów.

– Jednym z towarów szczególnie popularnym wśród oszustów wyłudzających VAT były stosunkowo drogie smartfony oraz tablety – wyjaśnia Jerzy Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy. Dzięki dużej jednostkowej wartości i małej masie można było dokonywać znacznych wartościowo transakcji mających na celu wyłudzenia bez istotnych kosztów związanych np. z transportem.

Ekspert zauważa, że ze względu na duży popyt takich urządzeń nie dziwiła znaczna liczba transakcji dotycząca tych towarów. Dzięki temu oszuści łatwiej mogli ukryć się przed wzrokiem fiskusa.

– Eldorado skończyło się w Polsce od 1 lipca tego roku, gdy wprowadzono na tego typu transakcje odwrotne obciążenie VAT. Należy się jednak spodziewać, że jeszcze przez dłuższy czas transakcje dotyczące smartfonów i tabletów dokonane przez 1 lipca będą weryfikowane przez organy podatkowe – mówi Martini.

Resort finansów podkreśla, że oszustwa karuzelowe mające na celu wyłudzenie VAT dokonywane są z wykorzystaniem urządzeń produkowanych przez różne firmy, a nie tylko przez Apple. W zależności zatem od urządzeń, które były przedmiotem obrotu w ramach konkretnego przypadku, organy kontroli skarbowej występują o informacje do danego producenta, dystrybutora czy operatora.

VAT

Wielkie firmy z branży internetowej coraz częściej publikują informacje w sprawie zapytań kierowanych do nich przez organy różnych państw.

Ostatnio taki raport upubliczniła firma Apple. Producent pożądanych przez wielu telefonów, laptopów i smartfonów z jabłuszkiem przedstawił dane informujące o tym, jakie państwa i ile razy kierowały do niego pytania.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami