Raport rynku ropy i gazu banku Sbierbank CIB zwraca uwagę, że trzeci miesiąc pod rząd Gazprom i CDU TEK - Centrum monitorowania branży energetycznej, nie podaje dokładnych danych na temat swojego wydobycia; te które są dostępne znajdują się w „rozmytej działce - inni producenci" - podkreślają analitycy banku, cytowani przez portal Lenta.

Według ich obliczeń Gazprom zmniejszył wydobycie w czerwcu o 19 proc. a w całym półroczu już blisko o 13 proc.W tym samym okresie według CDU TEK - Rosneft zwiększył pompowanie gazu o 15,9 proc. do 30,8 mld m3, Novatek o 7,8 proc. do 33,7 mld m3, Łukoil o 1,7 proc. do 11,9 mld m3. Danych dotyczących Gazpromu - największego gazowego koncernu Rosji i świata - brak.

Sbierbank CIB zwraca uwagę, że Ukraina konsekwentnie obniża zależność od bezpośredniego importu gazu z Rosji. Import zmniejszył się z 36,4 mld m3 w 2010 r do 3,7 mld m3 w pierwszym półroczy 2015. Obecnie Kijów w ogóle zaprzestał zakupów w Gazpromie. Tym samym udział Gazpromu w ukraińskim rynku gazu spadł z 74 proc. w minionym roku do 37 proc. w I półroczu. Zyskiwali na tym zachodni dostawcy.

„Nierealistyczne plany wydobywcze Gazpromu bazują na oczekiwanym wzroście popytu na rosyjski gaz w Europie w drugim półroczu. Ma to być pochodną spadku ceny gazu, spadku krajowego wydobycia w krajach Unii, a także konieczności zapełnienia podziemnych magazynów" - podaje raport. Gazprom spodziewa się dzięki tym czynnikom wzrostu eksportu ze 147 mld m3 w minionym roku do 153-155 mld m3 w tym.

W czerwcu podziemne magazyny gazu w 28 krajach Unii były wypełnione jedynie w 47 procentach, przy normalnym na ten czas poziomie 65-70 proc. - zwraca uwagę Sbierbank CIB. A największe w Europie magazyny ukraińskie (pojemność do 31 mld m3 gazu) są zapełnione jedynie w 39 proc.