Młodzi, piękni, biedni

W Wielkiej Brytanii w ubóstwie żyje więcej osób młodych niż w podeszłym wieku - tak wynika z raportu Joseph Rowntree Foundation. Aż 1,7 mln osób między 16 a 24 rokiem życia znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, w porównaniu do 1,4 mln ludzi powyżej 65 lat.

Publikacja: 23.11.2015 17:07

Młodzi, piękni, biedni

Foto: Bloomberg

Młodzi ludzie mają problemy z utrzymaniem się na własną rękę. Ponad 16 proc. Brytyjczyków poniżej 24. roku życia jest bezrobotnych. Dla porównania w Polsce w II kwartale 2015 roku niemal co piąty młody obywatel nie miał pracy.

Trudny start

W ciągu ostatnich 10 lat liczba młodych w trudnej sytuacji finansowej zwiększyła się na Wyspach o 400 tysięcy – wynika z analiz Fundacji. Bezrobocie w tej grupie było cztery razy większe niż w całej populacji Brytyjczyków.

Tylko w przypadku osób w podeszłym wieku stanowią udział w całkowitej liczbie biednych zmniejszył się w ciągu ostatniej dekady. Z drugiej strony, prognozy są optymistyczne. Brytyjski rząd utrzymuje, że udział ubogich ludzi w całej populacji jest najniższy od lat 80. ubiegłego wieku.

Julia Unwin, dyrektor Fundacji zwraca uwagę, że młode pokolenie jest skazane na trudniejsze warunki życia oraz ma ich przyszłość jest bardziej niepewna.

- Olbrzymią rolę odgrywają przedsiębiorstwa, pracodawcy, którzy muszą pracować razem, jeśli mamy wyeliminować ubóstwo raz na zawsze – podkreśla Unwin w raporcie.

W Polsce 26,1 proc. osób w wieku 15-24 podejmowało pracę w II kwartale 2015 roku. Stopa bezrobocia w podanym okresie, według wyliczeń GUS, wyniosła 7,4 proc. dla całej populacji oraz 19,8 proc. wśród osób młodych. Warto tutaj jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, wskaźnik ten od lat pozostaje w trendzie spadkowym.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Sedlak&Sedlak, dane dotyczące bezrobocia młodych osób są często mylnie interpretowane. Stopy są obliczane na podstawie liczby osób aktywnych zawodowo, poszukujących zatrudnienia, nie wliczając studentów czy uczniów, którzy nie poszukują pracy. Różnice we wskaźnikach mogą być duże.

Przykładowo, w Polsce w 2014 roku stopa bezrobocia wśród młodych wynosiła 16,5 proc, zaś po uwzględnieniu osób wciąż pobierających wykształcenie jest to już o 7,7 p. proc. mniej.

Dla wielu młodych ludzi problem stanowi znalezienie satysfakcjonującej pracy – osoby, którym udało się wejść na rynek nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia.

Kłopoty z mieszkaniem

Ubóstwo młodych to nie tylko kłopoty ze znalezieniem pracy, ale również trudność z ponoszeniem wysokich kosztów wynajmowania mieszkań przy stosunkowo niskich przychodach.

- Rynek nieruchomości jest źródłem narastających problemów: rosnąca liczbę bezdomnych, eksmisji czy zakwaterowanych tymczasowo Zwiększenie podaży niedrogich domów jest niezbędne do wyeliminowania ubóstwa w Wielkiej Brytanii – uważa Tom MacInnes, współautor raportu.

Samodzielne utrzymanie się sporo kosztuje. Utrudnia to dodatkowo u sytuację młodym ludziom. W Wielkiej Brytanii ponad 12 proc. obywateli przeznacza powyżej 40 proc. swojego budżetu na cele mieszkaniowe - to powyżej unijnego poziomu. W Polsce jest ich 9,6 proc.

Młodzi ludzie mają problemy z utrzymaniem się na własną rękę. Ponad 16 proc. Brytyjczyków poniżej 24. roku życia jest bezrobotnych. Dla porównania w Polsce w II kwartale 2015 roku niemal co piąty młody obywatel nie miał pracy.

Trudny start

Pozostało 91% artykułu
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"