Islandia nigdy nie cieszyła się wysoką imigracją ze względu na trudne warunki geograficzne, jednak dla naszych rodaków nie były one przeszkodą. Polscy emigranci stanowią największą grupę etniczną na tej odizolowanej, podbiegunowej wyspie po rodowitych Islandczykach. Obecnie liczba Polaków na Islandii wynosi ok. 10 tysięcy (3 proc. ludności) i stale rośnie.

W 2006 r. rząd Islandii otworzył rynek pracy dla obywateli nowych członków Unii Europejskiej, w tym dla Polski. Teraz coraz częściej na wyjazd do „kraju lodu" decydują się młodzi Polacy, szukający wytchnienia po zbyt intensywnym życiu na kontynencie – wynika z artykułu Anity Karwowskiej, napisanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska Islandia.

Początkowo Polaków zatrudniano przede wszystkim w rybołówstwie, które jest podstawą gospodarki Islandii. Dzisiaj większość z naszych imigrantów na wyspie to wykwalifikowani robotnicy i technicy – podaje portal wynagrodzenia.pl, zajmujący się badaniem zarobków Polaków w kraju i zagranicą.

Według portalu, najwyższe średnie miesięczne wynagrodzenie brutto na Islandii przypadło menedżerom i wynosiło ok. 6,985 euro (29,109 zł). Przeciętna pensja polskich specjalistów na wyspie sięga niecałe 5,000 euro, techników z kolei ok. 4,000 euro. Pracownicy biurowi, wykwalifikowani robotnicy i sprzedawcy zarabiają poniżej 3,000 euro.

Islandia jest 13. krajem na świecie pod względem wskaźnika rozwoju społecznego (HDI). W latach 2007-2008 była liderem na tym rankingu. W 2014 r. PKB na osobę wynosiło 51 262 dol. (ok. 196,513 zł).