Razem biegamy więcej

Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Dzięki temu Fundacja PKO Banku Polskiego mogła wesprzeć wiele potrzebujących osób.

Aktualizacja: 02.04.2015 12:31 Publikacja: 30.03.2015 00:01

Razem biegamy więcej

Foto: ROL

„PKO Biegajmy razem” to program popularyzujący bieganie, zdrowy styl życia i łączący je z ideą dobroczynności.

Bieganie, szczególnie długodystansowe, kształtuje charakter, wyrabia kondycję, uczy pokory, ale też wytrwałości w dążeniu do celu. W tym sensie ma wiele wspólnego z bankowością, gdzie sukces jest pochodną dobrze przygotowanej strategii, właściwej alokacji zasobów i  konsekwentnej realizacji planów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Biegajmy razem

Program „PKO Biegajmy razem” powstał w 2013 r. i od tego czasu, jego inicjator PKO Bank Polski zrealizował 90 biegowych akcji charytatywnych na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia. Wysiłek każdego z zawodników, który przyłączy się do akcji, jest przeliczany na konkretne wsparcie finansowe. Dołączyć może każdy. Jeśli określona liczba zawodników ze specjalną kartką na koszulce „biegnę dla…” dotrze do mety, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje środki na wskazany cel.

Od 2013 r. w charytatywnych akcjach biegowych zorganizowanych przez PKO Bank Polski uczestniczyło ponad 23,5 tys. osób. Dzięki ich zaangażowaniu Fundacja przekazała beneficjentom ponad 1,29 mln zł. Tylko w 2014 r. aż 19,2 tys. osób wzięło udział w charytatywnych akcjach „biegnę dla..” Zawodnicy łącznie przemierzyli ponad 405 tys. km, co równa się ponad 10 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika i razem wybiegali 840 tys. zł na rzecz potrzebujących.

Pomagajmy razem

Świadomość, że nasz udział w biegu może komuś pomóc często stanowi dodatkową i ważną motywację do udziału w zawodach. Wiedzą o tym klienci i pracownicy PKO Banku Polskiego, którzy razem uczestniczą w charytatywnych akcjach biegowych –  Bieganie to bardzo dobry sposób na pomaganie innym. Nie  wymaga zbyt dużo czasu, środków finansowych i nie trzeba być zaawansowanym biegaczem, żeby ukończyć bieg, a satysfakcja jest bezcenna – mówi Elżbieta Wysłużal z Biura Analiz Kredytów Hipotecznych PKO Banku Polskiego w Poznaniu, która z kartką na plecach „biegnę dla…” biegła już ponad dziesięć razy, m.in. dla czteroletniej Martynki w poznańskim maratonie. W  listopadzie 2014  r. dziewczynka przeszła skomplikowaną operację serca, podczas której wyleczono większość wad. W 2015 r. zawodnicy biegali już w Grand Prix Warszawy dla Krystiana i Klaudii. Za dwa tygodnie, w Półmaratonie Rzeszowskim pobiegną dla półrocznej Julki, która urodziła się ze złożoną, siniczną wadą serca, a w  14.  PKO Cracovia Maraton dla chorego na mukowiscydozę Piotra.

Trenujmy razem

Bieganie jest dyscypliną sportu, którą obecnie Polacy uprawiają najchętniej – w ciągu roku jej popularność wzrosła o 10 proc. Raport „Polska Biega: Narodowy Spis Biegaczy” z 2014 r. pokazuje, że mamy prawdziwy boom biegowy – aż 45 proc. osób przyznaje, że uprawia ten sport od roku lub krócej. Do grona biegaczy licznie dołączają także pracownicy PKO Banku Polskiego – sekcja biegowa rozrosła się z około 50 osób w 2009 r. do 360 obecnie.

Choć bieganie nie jest trudnym sportem, do startów w  zawodach zawsze należy się przygotować – najlepiej pod okiem profesjonalistów. 28 marca wystartowała kolejna już edycja akcji radiowej Trójki „BiegamBoLubię”, pod patronatem PKO Banku Polskiego. Do listopada, w każdą sobotę, o godz. 9.30 odbywają się bezpłatne treningi na ponad 80. stadionach w całej Polsce. Dodatkowo w wybranych miejscowościach prowadzone są zajęcia w ciągu tygodnia. Profesjonaliści podpowiadają m.in. jak skutecznie i bezpiecznie uprawiać ten sport. Trenerzy proponują ćwiczenia koordynacyjne i zadania sprawnościowe, np. z piłkami lekarskimi, hula-hoop czy wytrzymałościowe testy Coopera. Pod okiem specjalistów można się dobrze przygotować i  uniknąć szybkiej kontuzji.

Moja rada? Biegajcie dla przyjemności. Nie zaczynajcie z  wysokiego „c”. Trzeba oswoić organizm. Zaczynajcie od truchtu, przechodząc następnie do wolnego biegu. Od długości dystansu i  szybkości ważniejsza jest regularność treningu.

Zasada 3x30x130, czyli aktywność 3 razy w tygodniu, trwająca 30 minut, z tętnem 130 uderzeń serca na minutę, będzie idealnym rozbudzeniem biegowych możliwości waszego ciała. Nie zapominajcie o podbudowie teoretycznej. Książki, poradniki o  bieganiu nie są nudne. Wręcz przeciwnie, zaostrzają nasz apetyt na ruch. Z czystym sumieniem mogę polecić biegowe podręczniki autorstwa Jerzego Skarżyńskiego – zachęca Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy i prezenter telewizyjny, ambasador programu „PKO Biegajmy razem”. W  ramach sponsorowanej przez PKO  Bank  Polski akcji na falach radiowej Trójki, w każdy czwartek po godz.  17.00 emitowana jest audycja pod tą samą nazwą, podczas której Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski relacjonują sobotnie treningi polecając rekreacyjne bieganie.

Razem na zawody

PKO Bank Polski realizuje program „PKO Biegajmy razem” wspierając najważniejsze imprezy biegowe w Polsce. Tylko w  2014  r. Bank sponsorował ponad 60 imprez biegowych w  całym kraju. W tym roku zaprasza już tradycyjnie na Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego i Niepodległości). Triada Biegowa to biegi na krótkich trasach – 5 i 10 km. Amatorzy dłuższych dystansów np.  maratonów, mogą spróbować swoich sił w  14.  PKO  Cracovia Maraton, który odbędzie się już 19 kwietnia, w 33. PKO Wrocław Maraton we wrześniu czy na początku października w  7. Silesia Maraton w Katowicach. W tym sezonie nie zabraknie też półmaratonów, np. w Poznaniu, Rzeszowie czy Białymstoku. W  północnej części kraju warto pobiec w PKO Grand Prix Gdyni. To cykl czterech biegów na dystansie 10 km – Urodzinowy, Europejski, Nocny Bieg Świętojański i Niepodległości. W Warszawie interesujący jest cykl ośmiu biegów z 25-letnią tradycją Grand Prix Warszawy rozgrywany w Lesie Kabackim lub na Siekierach. Najbliższy czeka nas 18 kwietnia na Kabatach. Na biegowej mapie są także maraton i półmaraton we Wrocławiu, które jako jedyne w  Polsce odbywają się nocą. To tylko część tegorocznych zawodów  współorganizowanych przez PKO Bank Polski. Bank jest partnerem wielu biegów lokalnych, jak Wałecki Bieg Filmowy czy V Bieg Braci Mikrut w Koronowie. O wszystkich biegach sponsorowanych przez PKO Bank Polski można przeczytać na  portalu www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem oraz na profilu PKO Bank Polski Biegajmy razem na Facebooku.

Sukces na bank

Dobry trening, wspólny wysiłek oraz odpowiednia motywacja i  przeświadczenie, że robimy coś dobrego zarówno dla siebie, jak i dla osób potrzebujących to mieszanka, która może przynieść jedynie korzyści. I nasz osobisty sukces nie tylko w tym sezonie, ale także w kolejnych. Warto wspólnie biegać i pomagać.
Biegajmy razem z PKO Bankiem Polskim!

Kalendarium wybranych imprez biegowych

12.04 – 8. PKO Półmaraton Rzeszowski
12.04 – 8. Półmaraton Poznań
19.04 – 14. PKO Cracovia Maraton
02.05 – 1. PKO Półmaraton Sopot
03.05 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Konstytucji 3 Maja
09.05 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim
17.05 – III Białystok Półmaraton
20.06 – Grand Prix Warszawy 2015 na Siekierkach
20.06 – 3. PKO Nocny Wrocław Półmaraton
27.06 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim
25.07 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Powstania Warszawskiego
13.09 – 33. PKO Wrocław Maraton
04.10 – 7. Silesia Maraton
11.10 – 16. Poznań Maraton
18.10 – 3. PKO Rzeszowski Maraton
11.11 – Warszawska Triada Biegowa – XXV Bieg Niepodległości
11.11 – PKO Grand Prix Gdyni 2015 – Bieg Niepodległościz PKO Bankiem Polskim

 

„PKO Biegajmy razem” to program popularyzujący bieganie, zdrowy styl życia i łączący je z ideą dobroczynności.

Bieganie, szczególnie długodystansowe, kształtuje charakter, wyrabia kondycję, uczy pokory, ale też wytrwałości w dążeniu do celu. W tym sensie ma wiele wspólnego z bankowością, gdzie sukces jest pochodną dobrze przygotowanej strategii, właściwej alokacji zasobów i  konsekwentnej realizacji planów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Sport
Ruszyła kolejna edycja lekcji WF przygotowanych przez Monikę Pyrek
Sport
Witold Bańka: Igrzyska olimpijskie? W Paryżu nie będzie zbyt wielu Rosjan
polityka
Jasne stanowisko szefa WADA ws. powrotu do polskiej polityki
Sport
Prezes Radosław Piesiewicz: PKOl to nie jest moje księstwo. To dobrze prosperująca instytucja
SPORT I POLITYKA
Radosław Piesiewicz ujawnia. Milionowa dziura w budżecie PKOl