Samorządy równie ważne co demokracja

Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to najlepsze samorządy Anno Domini 2015 według „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 13.07.2015 18:07 Publikacja: 13.07.2015 17:28

Foto: Robert Gardziński/Fotorzepa

To laureaci tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej". Nasza redakcja po raz 11. wybrała najlepsze gminy i miasta.

Różne drogi rozwoju

Zwycięzcy to: Gdańsk w kategorii miast na prawach powiatu, Kołobrzeg pośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Zielonki wśród gmin wiejskich. To najlepsze polskie samorządy, najbardziej dbające o rozwój i standard życia mieszkańców, ale też stan swych finansów. Każdy z naszych laureatów przyjął jednak inną strategię rozwoju, bo inna jest wielkość tych jednostek, położenie i specyfika. Gdańsk wyróżnił się gospodarnością, która objawiła się m.in. wzrostem dochodów własnych, nadwyżką finansową i pozyskiwaniem pieniędzy z Unii Europejskiej. W stolicy Pomorza spada też bezrobocie. Kołobrzeg też usytuowany nad morzem, choć w sąsiednim Zachodniopomorskim, swój rozwój opiera na tym, że jest uzdrowiskiem. I to uzdrowiskiem, kurortem atrakcyjnym, nowoczesnym, który jest przyjazny zarówno dla kuracjuszy, turystów, jak i własnych mieszkańców. Pieniądze unijne, z których pozyskiwaniem miasto nie ma żadnych problemów kieruje zarówno na budowę i rozbudowę bazy turystycznej, jak i poprawę dostępności komunikacyjnej. W Kołobrzegu jest też dobra atmosfera do rozwijania działalności gospodarczej.

Podkrakowska gmina wiejska Zielonki stawia z kolei na przyciąganie przedsiębiorstw, inwestorów m.in. poprzez ulgi, ale też sporo inwestuje w poprawę życia mieszkańców.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" Edycja XI

Waga samorządu

O znaczeniu samorządów terytorialnych w rozwoju kraju, podczas wręczenia nagród, mówił prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Samorząd jest równie ważny jak demokracja. Obywatele chcą mieć wpływ na to co ich otacza. Jednak, aby lokalna rzeczywistość się zmieniała potrzebni są też liderzy. Takich liderów – najlepsze gminy - wskazujemy w naszym zestawieniu – mówił prof. Buzek, który jest przewodniczącym kapituły rankingu. Jego zdaniem ranking pozwala samorządowcom zarówno na samoocenę, jak i porównanie się z innymi gminami na podstawie kryteriów obiektywnych na ile to możliwe. – Ranking samorządów „Rzeczpospolitej" jest dla nas najważniejszy – przyznał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Zwycięstwo w rankingu „Rzeczpospolitej" to dla nas wielkie uznanie i docenienie zarówno naszej pracy, jak i rozwoju naszych gmin – wtórowali Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic i Grzegorz Jóźwiak, burmistrz Dziwnowa.

Samorządy mają w „Rzeczpospolitej" realne oparcie. Jak mówił Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji nasz dziennik pisze o samorządach obiektywnie. – A więc i dobrze i źle, choć akurat ranking samorządów to wskazanie pozytywów ich działalności – podkreślił Wójcik.

- "Rzeczpospolita" jest gazetą polskiego samorządu - zapewnił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". Jak tłumaczył to nie tylko ranking, ale też codzienne bieżące teksty o tym co się dzieje w samorządach i świetna samorządowa publicystyka. – W tegorocznej edycji rankingu na nasze ankiety odpowiedziało rekordowo dużo, bo aż ponad 350 gmin – podkreślił. - W moim przekonaniu ten ranking jest fantastyczny – mówiła Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. I jak podkreśliła nasze zestawienie wskazuje samorządy, które najsprawniej i najefektywniej starają się o zmianę oblicza naszego kraju. – Samorządy, w tym zwycięzcy rankingu, działają często w niełatwych realiach finansowych i społeczno-lokalnych, a mimo to podejmują wyzwanie. Dlatego gratulując, życzę dalszego zapału i szczerej satysfakcji z osiągnięć – mówiła wiceminister Majszczyk.

Dotacje i innowacje

Poza rankingiem głównym w dwóch oddzielnych zestawieniach nagrodziliśmy też samorządy najskuteczniej pozyskujące dotacje unijne (w rankingu „Europejski samorząd") oraz gminy najbardziej innowacyjne (w ranking „Innowacyjny samorząd"). Z dotacjami, jeszcze z puli na lata 2007-2013, najlepiej radzą sobie aktualnie Ożarowice wśród gmin wiejskich (I miejsce drugi raz z rzędu), Dziwnów w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Gliwice w kategorii miast na prawach powiatu. Najbardziej innowacyjne gminy to Kłodawa wśród gmin wiejskich, Aleksandrów Łódzki w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Świnoujście w kategorii miast na prawach powiatu. Jak skomentował wiceminister Wójcik "Rzeczpospolita" po raz kolejny wskazała najlepszych gospodarzy. - Warto upowszechniać ich praktyki - podsumował.



Po raz 11. wybraliśmy najlepsze gminy i miasta.
Poznaj najnowszą edycję "Rankingu Samorządów".

 

To laureaci tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej". Nasza redakcja po raz 11. wybrała najlepsze gminy i miasta.

Różne drogi rozwoju

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego