Najbogatsi przedsiębiorcy na celowniku skarbówki

Skarbówka szykuje się do walki z najbogatszymi przedsiębiorstwami w kraju.

Aktualizacja: 03.09.2015 07:11 Publikacja: 03.09.2015 06:45

Najbogatsi przedsiębiorcy na celowniku skarbówki

Foto: 123RF

Miliard złotych przychodu rocznie – tyle wystarczy, aby znaleźć się na celowniku Ministerstwa Finansów.

Urzędnicy mają już konkretne plany wobec liderów biznesu. Do końca września analizują, potem zaczną się kontrole.

– Fiskus wychodzi z założenia, że w największych firmach na pewno coś znajdzie. Wiadomo bowiem przecież, że spółki z kapitałem zagranicznym przerzucają dochody do innych krajów, a nasze rodzime przedsiębiorstwa też próbują na różne sposoby oszczędzać na podatkach – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że skarbówce łatwo nie będzie.

– Duże przedsiębiorstwa wiedzą, jak bronić swoich racji – mówi Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, szef zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych w KPMG. – A kontrolerzy często przychodzą nieprzygotowani i szukają po omacku.

Zdaniem Beaty Hudziak weryfikowanie rozliczeń największych firm to duże wyzwanie dla administracji skarbowej. Nie zawsze sobie z nim radzi. – Niedawno mieliśmy kontrolę sieci dużych sklepów. Urzędnicy szukali przez pół roku błędów. Bez skutku – opowiada.

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że wie, gdzie można znaleźć nieprawidłowości. Kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim usługi świadczone przez powiązane spółki, podział kosztów w grupach kapitałowych, restrukturyzacje oraz opłaty za znaki towarowe i licencje. – Faktycznie, można tu zaoszczędzić na podatkach, ale są to wszystko legalne działania – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. – Fiskus nie może automatycznie ich kwestionować – dodaje.

– Do tego byłaby potrzebna klauzula obejścia przepisów, która pozwala podważyć transakcje dające korzyści podatkowe – dodaje Dariusz Malinowski. – Rządowi nie udało się jej wprowadzić, mam jednak wrażenie, że skarbówce to nie przeszkadza.

Swoje zamiary wobec najbogatszych firm Ministerstwo Finansów przedstawiło w odpowiedzi na interpelację posła Maksa Kraczkowskiego.

Zdradziło w niej, że urzędy kontroli skarbowej kompleksowo analizują wszystkie podmioty o rocznych przychodach powyżej miliarda złotych. Cel: określenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i błędów podatkowych. Wspomina też o utworzeniu centrów odpowiedzialnych za monitorowanie i typowanie do kontroli podmiotów działających m.in. w branżach finansowej czy ubezpieczeniowej oraz sklepów wielkopowierzchniowych.

Ministerstwo nie rezygnuje także z wprowadzenia tzw. klauzuli obejścia przepisów. Pozwoli ona fiskusowi na kwestionowanie oszczędności podatkowych firm. Odpowiednie regulacje są w przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną założeniach do nowej ordynacji podatkowej.

Według Listy 500 „Rzeczpospolitej" ponad 1 mld zł przychodów ze sprzedaży miało w zeszłym roku 291 firm.

Miliard złotych przychodu rocznie – tyle wystarczy, aby znaleźć się na celowniku Ministerstwa Finansów.

Urzędnicy mają już konkretne plany wobec liderów biznesu. Do końca września analizują, potem zaczną się kontrole.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a