Dwie spółki zamiast jednej to sposób na niższy CIT

Po obniżeniu stawki podatku dla mniejszych firm z 19 do 15 proc. przedsiębiorcy będą mieli tendencję do dzielenia działalności na części.

Aktualizacja: 05.11.2015 16:25 Publikacja: 05.11.2015 15:42

Dwie spółki zamiast jednej to sposób na niższy CIT

Foto: 123rf

Spółki do 1,2 mln euro przychodu rocznie płacić będą tylko 15 proc. podatku. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT proponowanego przez PiS. Firmy z większymi obrotami zostają na 19-proc. stawce.

– Będzie pokusa, aby dzielić przedsiębiorstwo na mniejsze spółki. Korzyść jest ewidentna, zwłaszcza dla tych, którzy mają z działalności dużą marżę i uzyskują wysokie dochody, zapłacą bowiem od nich niższy podatek. Przykładowo przy dochodzie 2 mln zł oszczędność na CIT wyniesie 80 tys. zł – mówi doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.

Jak to zrobić?

– Klasyczny podział spółki, o którym mówią przepisy kodeksu spółek handlowych, jest czasochłonny i skomplikowany pod względem podatkowym. Prościej jest utworzyć nową firmę, która przejmie część działalności. Przykładowo, przedsiębiorstwo budowlane może założyć spółkę, której będzie przekazywać niektóre kontrakty i wydzierżawiać potrzebny sprzęt – tłumaczy Tomasz Piekielnik.

– Najłatwiej rozbić działalność na części w firmach usługowych – mówi Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. Jako przykład podaje usługi konsultingowe. Można utworzyć nowe spółki zajmujące się pomocą prawną, doradztwem podatkowym, usługami związanymi z funduszami unijnymi, audytem. Jeśli nie przekroczą rocznego progu przychodów, zapłacą niższy podatek – wyjaśnia Konrad Turzyński.

Rynkowe ceny

Eksperci podkreślają, że w takiej strukturze trzeba będzie jednak uważać na wzajemne transakcje. Powiązane podmioty podlegają bowiem pod przepisy o cenach transferowych. I jeśli fiskus uzna, że stosują nierynkowe ceny, może doszacować im dochód.

Czy przeniesienie części działalności do nowych firm w celu płacenia CIT według niższej stawki może być uznane za transakcję dającą korzyść podatkową, którą – zgodnie z proponowaną nowelizacją – można (a przy dużych korzyściach trzeba) zgłosić fiskusowi?

Prof. Witold Modzelewski, współtwórca projektu zmian, twierdzi, że nie (cała rozmowa z profesorem w „Rzeczpospolitej" z 2 listopada br.).

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie jest zarejestrowanych prawie 300 tys. spółek z o.o. i niemal 9 tys. akcyjnych. Ich liczba ciągle rośnie.

Jest całkiem prawdopodobne, że opisywana zmiana w ustawie o CIT zachęci do zakładania kolejnych.

Z projektu wynika, że nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Jest jednak mało prawdopodobne, aby nowy Sejm zdążył ją tak szybko uchwalić. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego nakazują bowiem, aby zmiany w podatkach dochodowych były publikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada.

CIT
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego