Coraz łatwiej zawierać umowy z zagranicznymi firmami także ze względu na postęp technologiczny. Już nie trzeba jechać do Berlina czy Madrytu na bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami tamtejszej firmy. Nie zawsze nawet trzeba prowadzić negocjacje przez telefon, bo prawie wszystko da się załatwić przez internet. Tyle tylko, że w takich przypadkach pojawiają się liczne wątpliwości natury podatkowej. Bo wielu naszych rodzimych przedsiębiorców nie wie jakie obowiązki względem fiskusa wiążą się z takimi transakcjami i czy np. wynajmując maszynę w Czechach albo kupując dostęp do zdjęć znajdujących się na zagranicznym portalu powinni zapłacić podatek u źródła. W tym numerze tygodnika staramy się wyjaśnić wątpliwości związane z tą tematyką w artykułach: "Jak rozliczyć zakup zdjęć z zagranicznych portali" i "Polska spółka wynajmie urządzenie i zapłaci podatek u źródła".

A jeśli chodzi o transakcje zawierane przez internet, to problem może się także pojawić w transakcjach zawieranych na krajowym podwórku. W przypadku sprzedaży na portalach internetowych różnie może być określony termin płatności za zakupiony towar. Różny może być także sposób wydania kupującemu rzeczy, które nabył od firmy handlującej w sieci, chociażby przez Allegro. A takie kwestie mają duże znaczenie, m.in. dlatego, że decydują o terminie powstania obowiązku podatkowego w VAT. Piszemy na ten temat w artykule "Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez internet".

Jeśli chodzi o zmiany przepisów, to w tym numerze publikujemy czwartą (ostatnią) część cyklu o nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku w artykule "Po 1 stycznia zerowa stawka akcyzy według nowych zasad" i wskazujemy o ile mniej podatku od środków transportowych mogą zapłacić w przyszłym roku właściciele ciężarówek i autobusów w "Gmina będzie mogła obniżyć daninę od ciężarówek".