Jaka przyszłość mediów?

Prasa w świecie cyfrowym, status dziennikarza i dziennikarstwo w świecie cyfrowym, czy przeszłość i przyszłość dokumentalistyki prasowej w Polsce.

Aktualizacja: 24.11.2015 22:08 Publikacja: 24.11.2015 20:35

Jerzy Bralczyk

Jerzy Bralczyk

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Nad takimi m.in. zagadnieniami będą się zastanawiać uczestnicy konferencji „60 lat prasoznawstwa w Polsce.

Okazją jest jubileusz krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych (OBP), a dziś katedry UJ, która kończy 60 lat, oraz 55-lecia kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze".

Konferencja rozpoczyna się w czwartek, 26 listopada o godz. 15 uroczystą sesją w średniowiecznej Auli Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15), w samym sercu Krakowa.

Po sesji otwarcia, bankiet wydawany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w miejscowym ratuszu.

Właściwe obrady rozpoczną się w piątek, 27 listopada na terenie nowego kampusu UJ, w budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. Łojasiewicza 4 o godz. 9.

Konferencję podzielono na kilka sesji tematycznych związanych z historią OBP i „Zeszytów Prasoznawczych".

Wśród poruszanych zagadnień organizatorzy przewidzieli m.in. takie tematy jak medioznawstwo w Polsce i na świecie (instytucjonalizacja, współpraca międzynarodowa), medioznawstwo współczesne: inspiracje teoretyczne, wyzwania metodologiczne, system medialny, prasa w świecie cyfrowym, status dziennikarza i dziennikarstwo w świecie cyfrowym, prawo, a media w dobie cyfryzacji, czy przeszłość i przyszłość dokumentalistyki prasowej.

Wśród zaproszonych gości m.ib. Walery Pisarek, Jerzy Bralczyk, Tomasz Goban-Klas, Hans Kepplinger, Olivier Quiring. – To tylko niektórzy najwybitniejsi eksperci z dziedziny medioznawstwa i językoznawstwa – tłumaczą organizatorzy.

Jak informuje Martyna Słowik, podczas kluczowej dyskusji uczestnicy zastanowią się, czy obecne badania nad mediami mogą odegrać – tak jak latach 70. i 80. XX wieku szczególną rolę w przekształcaniu rzeczywistości politycznej, zwłaszcza w przestrzeni europejskiej.

W czasie półtoradniowych obrad ponad 90 uczestników reprezentujących kilkanaście krajowych uczelni i placówek badawczych oraz kilka uniwersytetów zagranicznych wygłosi około 70 referatów i komunikatów.

Patronem konferencji jest redakcja "Rzeczpospolitej".

Nad takimi m.in. zagadnieniami będą się zastanawiać uczestnicy konferencji „60 lat prasoznawstwa w Polsce.

Okazją jest jubileusz krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych (OBP), a dziś katedry UJ, która kończy 60 lat, oraz 55-lecia kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze".

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii