Współcześni autorzy bestsellerów napisali lub tworzą książki przenoszące szekspirowskie motywy w nasze czasy. W Polsce do projektu dołączyło Wydawnictwo Dolnośląskie, dzięki czemu poznamy kolekcję inspirowaną m.in. „Makbetem" i „Hamletem". Rocznicowy Rok Szekspira będziemy obchodzić w 2016, ale już 18 listopada ukazało się polskie wydanie pierwszej powieści siedmiotomowej serii. To „Przepaść czasu" Jeanette Winterson, która opowiada na nowo „Zimową opowieść". Wcześniej jej promocja odbyła się w Wielkiej Brytanii i USA.

Winterson, ceniona brytyjska pisarka (rocznik 1959), napisała trzymającą w napięciu powieść, w której wątki psychologiczne mieszają się ze scenami jak z thrillera i konstrukcją rodem z komputerowych gier fabularnych. Jednocześnie jej bohaterów i całą historię wiele łączy z późną sztuką Szekspira o miłości zniszczonej zazdrością. Główny wątek podobnie jak w pierwowzorze osnuty jest wokół historii porzuconego dziecka.

U Szekspira Perdita jest córką zazdrosnego króla Sycylii Leontesa, który uważa, że jest ona owocem zdrady żony Hermiony. Natomiast u Winterson – córką Lea, pnącego się szybko po szczeblach kariery londyńskiego finansisty, który podejrzewa żonę o romans z przyjacielem. Leo, mimo że nieustannie pomnaża swój majątek, staje się wkrótce życiowym bankrutem, który nie radzi sobie z emocjami przechodzącymi w obłęd.

– Klucz wyboru autorów do „Projektu Szekspir" był podwójny. Z jednej strony zaproszono do niego cenionych i nagradzanych twórców, z drugiej liczył się także ich osobisty stosunek do konkretnego dzieła Szekspira. Jeanette Winterson ujawnia, że „Zimowa opowieść" jest jej szczególnie bliska. Traktuje ją jako „tekst talizman" i wykorzystuje we własnym pisaniu, bo sama była dzieckiem adoptowanym, wychowanym przez przybranych rodziców – mówi „Rzeczpospolitej" Marcin Wolny, dyrektor marketingu Grupy Wydawniczej Publicat SA, do której należy Wydawnictwo Dolnośląskie.

Kolejnym tytułem (premiera światowa 4 lutego 2016 roku, polska 23 kwietnia) będzie „Shylock is My Name" Howarda Jacobsona inspirowany sztuką „Kupiec wenecki". Autor jest laureatem Nagrody Bookera 2010 za „Kwestię Finklera".