Noblowskie notowania pisarzy

W tym roku w zakładach do literackiego Nobla najwyżej typowana jest białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.

Publikacja: 06.10.2015 21:06

Swietłana Aleksijewicz (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license/Elke Wetzig)

Swietłana Aleksijewicz (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license/Elke Wetzig)

Foto: Wikimedia Commons

W czwartek zostanie ogłoszony laureat tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny literatury, ale już tradycyjnie prowadzone są spekulacje na temat werdyktu. Portal bukmacherski Ladbrokes wskazuje 67-letnią pisarkę, słynącą z reportażowych książek o schyłku radzieckiego imperium, jako autorkę o największych szansach na Nobla.

Stawiając na Białorusinkę, można więc wygrać pięciokrotność wyłożonej sumy. Natomiast licząc na zwycięstwo Adama Zagajewskiego, można wygrać 33-krotność postawionej kwoty. Tak samo jak w przypadku Boba Dylana, Cormaca McCarthy'ego, Thomasa Pynchona i Milana Kundery.

W pierwszej piątce typów, poza Białorusinką, znajdują się także: Haruki Murakami, od kilku lat zawsze na wysokich pozycjach, choć mało kto wierzy w jego szanse, Ngugi Wa Thiong'o z Kenii, norweski dramatopisarz Jon Fosse oraz Philip Roth, 82-letni amerykański pisarz, który w 2012 roku ogłosił koniec kariery, a rok temu oznajmił, że nie będzie już występował publicznie.

W tym roku wysoko wzrosły akcje dwóch pisarzy. Pierwszy to prozaik i scenarzysta z Węgier László Krasznohorkai, drugi – południowokoreański poeta Ko Un. Zupełnie nowym nazwiskiem jest Argentyńczyk César Aira, który – jak na debiutanta – wskoczył na wysoką pozycję, równorzędną z izraelskim prozaikiem Amosem Ozem. 66-letni Aira słynie z gigantycznego dorobku. Ma na koncie ponad 80 książek z prozą i eseistyką, na dodatek jest też tłumaczem.

Najciekawsze jednak może się zdarzyć w przypadku ewentualnych przecieków ze Szwedzkiej Akademii. Gdy akcje jednego z pisarzy zaczną gwałtownie wzrastać, może być to sygnał, że decyzja zapadła.

W zeszłym roku wszystkich zdumiało zwycięstwo Francuza Patricka Modiano, na którego zwycięstwo nie liczyli nawet jego rodacy. Czy Akademia Szwedzka znów wszystkich zaskoczy?

Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce