Gdzie trudno o mieszkanie

Na lokale z najbardziej prestiżowymi adresami trzeba czekać nawet dwa lata. Właściciele nie chcą się ich pozbywać.

Publikacja: 09.11.2015 05:55

Gdzie trudno o mieszkanie

Foto: Emmerson

W Warszawie, jak mówi Waldemar Oleksiak, ekspert Emmerson Realty, atrakcyjne i jednocześnie stosunkowo tanie mieszkania najtrudniej znaleźć w Śródmieściu, na Ochocie i Żoliborzu. – Popyt na niektóre lokale w tych dzielnicach może nawet przewyższać podaż – zwraca uwagę. – To kawalerki i dwójki kupowane na wynajem.

Trzymane dla najemcy

Na liście deficytowych adresów Waldemar Oleksiak umieszcza też Pragę-Północ. – Dzielnica zyskuje na znaczeniu, ale trudno tam znaleźć atrakcyjne, tanie mieszkania – mówi ekspert Emmersona. W bazie tej firmy brakuje mieszkań w Al. Ujazdowskich, na ul. Mokotowskiej, która staje się, jak mówi Oleksiak, coraz bardziej prestiżowa. Trudno też o oferty lokali na Kruczej i al. Solidarności. Nieco łatwiej znaleźć mieszkanie na Marszałkowskiej  i Grzybowskiej. Jeszcze więcej ofert jest w al. Jana Pawła II.

– Trzeba pamiętać, że wiele transakcji, zwłaszcza tych dotyczących najbardziej atrakcyjnych nieruchomości, odbywa się bez pośrednika – zastrzega ekspert Emmersona.

Z analiz tej firmy wynika, że w stolicy dużym powodzeniem cieszą się niezmiennie Saska Kępa i Żoliborz, cenione, jak mówi Oleksiak, za „prestiż i kameralny klimat". – Bliskość centrum i kameralność mają jednak swoją cenę – nie ukrywa Oleksiak. Zauważa też, że wyraźnie rośnie prestiż Powiśla, gdzie powstają kolejne apartamentowce. – Taką dzielnicą ma szansę stać się także bliska Wola. Jeśli zostanie utrzymany dotychczasowy poziom inwestycji, rynek wtórny w tej dzielnicy zaoferuje mieszkania o bardzo dobrym standardzie – prognozuje. – Na znaczeniu zyskał już rejon ul. Grzybowskiej, gdzie powstały Cosmopolitan i Platinium Towers – dodaje.

W opinii eksperta Emmersona charakter okolicy może zmienić już jedna prestiżowa inwestycja. – Może to być kunsztowna rewitalizacja kamienicy albo nowoczesny apartamentowiec – ocenia. – Nieruchomości mogą też zyskać na sąsiedztwie stacji metra. Nie musi to wcale oznaczać, że prestiżowe mieszkania znikają z rynku błyskawicznie, bo ich ceny są wysokie.

W Krakowie, jak mówi Maciej Zięba, ekspert firmy Nowodworski Estates, najbardziej rozchwytywanym adresem jest Angel City, czyli apartamentowce w centrum przy ul. Szlak i Pawiej. – Mieszkania te świetnie sprzedawały się na rynku pierwotnym, a teraz są łakomym kąskiem na rynku wtórnym – podkreśla Maciej Zięba. – Mało kto jednak decyduje się na ich sprzedaż, co wynika z centralnego położenia, atrakcyjnej architektury, niesłabnącego zainteresowania najemców – tłumaczy.

Do wyjątkowych adresów Maciej Zięba zalicza też Kapelankę 6A, Lea 16A oraz kameralne, ekskluzywne inwestycje na uboczu. Pytany o dzielnice cieszące się popularnością ekspert Nowodworski Estates wskazuje Wolę Justowską. – Niska zabudowa i niewiele dostępnych działek sprawiają, że w tej dzielnicy nie powstaje wiele nowych inwestycji – mówi Zięba. – Na rynku wtórnym można zaś znaleźć głównie domy o sporym metrażu i cenie. Także Stare Dębniki bronią się swoim niepowtarzalnym klimatem i wizją rekultywacji okolic Rynku Dębnickiego – przypomina.

Do grona prestiżowych krakowskich adresów dołączył ostatnio Angel Wawel przy ul. Koletek i Sukienniczej. Jak mówi Maciej Zięba, pomimo wysokich cen apartamenty sprzedawały się tam szybko, a kupujący decydowali się często na kilka mieszkań naraz.

– Innymi prestiżowymi adresami są odnowione kamienice na rogu Radziwiłłowskiej i Lubicz oraz przy Stolarskiej 11, nowa inwestycja Park Avenue przy parku Dębnickim, Browar Lubicz, plac Na Groblach 5 czy bardzo popularne Wiślane Tarasy – wylicza ekspert Nowodworski Estates.

Z salą kinową

Maciej Zięba komentuje, że ogromna aktywność deweloperów w Krakowie sprawia, że rynek obfituje w nowe inwestycje, które ścigają się o tytuł najbardziej prestiżowych. – Rosną nowe osiedla czy raczej rezydencje, które mają do zaoferowania znacznie więcej niż zwykłe mieszkania i podziemne garaże – opowiada. – Aby stanąć do walki o klienta premium, trzeba zaoferować w budynku takie luksusy, jak sala kinowa, basen, fitness, sauny, piwniczki na wino czy usługi konsjerża. Klimatyzacja czy recepcja nie są już synonimem luksusu.

O oferty mieszkań trudno też w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Trójmiasta. – To Dwór Królowej Marysieńki w Gdyni czy osiedle Nadmorski Dwór w Gdańsku. Ceny mieszkań zaczynają się od 10–11 tys. zł za mkw. – podaje Łukasz Browarczyk z BIG Nieruchomości.

Dodaje, że dużym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania w nowych inwestycjach w centrum Gdańska-Wrzeszcza. To Garnizon i Browar Gdański. – Na lokale w tych inwestycjach trzeba czasem czekać nawet dwa lata. Większość mieszkań jest kupowana spekulacyjnie z myślą o wynajmie – wyjaśnia.

Z analiz BIG Nieruchomości wynika, że ceny mieszkań w prestiżowych lokalizacjach utrzymują się na stałym poziomie. – Prestiż nieruchomości wynika głównie z miejsca i standardu inwestycji. Przykładem może być Tre Mare Residence na granicy Gdańska i Sopotu, 200 metrów od plaży – podaje Łukasz Browarczyk.

W Toruniu, jak mówi Agnieszka Rydel-Jaśkiewicz, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości, za bardzo atrakcyjne uchodzą nieruchomości w ścisłym centrum, blisko Starówki, z łatwym dostępem do środków komunikacji miejskiej i szeroko pojętej infrastruktury. – Klienci mają ulubione lokalizacje, cieszące się niesłabnącym powodzeniem. To Osiedle Młodych w ścisłym centrum Torunia, oferujące przystępne ceny – opowiada Agnieszka Rydel-Jaśkiewicz. – Osiedle jest niewielkie, dlatego zdarza się, że klienci walczą o pojawiające się tam ciekawe oferty – zauważa.

Powodzeniem cieszy się także część osiedla Na Skarpie, ulice Bolta, Tłoczka, Wyszyńskiego, gdzie niska, czteropiętrowa zabudowa jest otoczona zielonymi terenami, a ceny mieszkań kwalifikują do dopłat w „MdM".

– Prestiżowe adresy to te w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły. Są tam luksusowe mieszkania, często z dużymi tarasami – wskazuje dyrektor z Freedom Nieruchomości. – W ostatnim czasie wiele prestiżowych inwestycji powstało na Winnicy. Ogromnym powodzeniem cieszy się miniosiedle Toruńskie Powiśle – dodaje. Agnieszka Rydel-Jaśkiewicz wspomina też o nowym osiedlu Jar. – Główne atuty to spokojna okolica, sąsiedztwo lasu, tereny zielone, ścieżki rowerowe, a zarazem dobra komunikacja z pozostałymi dzielnicami – wylicza.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.gawronska@rp.pl

W Warszawie, jak mówi Waldemar Oleksiak, ekspert Emmerson Realty, atrakcyjne i jednocześnie stosunkowo tanie mieszkania najtrudniej znaleźć w Śródmieściu, na Ochocie i Żoliborzu. – Popyt na niektóre lokale w tych dzielnicach może nawet przewyższać podaż – zwraca uwagę. – To kawalerki i dwójki kupowane na wynajem.

Trzymane dla najemcy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu