Powstrzymać falę hejtu

Wszystkich uchodźców wojennych należy przyjąć – uważa liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

Publikacja: 21.09.2015 19:05

Barbara Nowacka przekonuje, że projekt lewicy w sprawie aborcji ma służyć lepszej ochronie życia

Barbara Nowacka przekonuje, że projekt lewicy w sprawie aborcji ma służyć lepszej ochronie życia

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

„Rzeczpospolita" jako jedyna polska gazeta rozpoczęła pionierską współpracę z Facebookiem w związku z wyborami parlamentarnymi 2015 r. W kolejne poniedziałki przed wyborami liderzy oraz twarze kampanii najważniejszych komitetów wyborczych będą brali udział w Q&A (questions and answers, z ang.: pytania i odpowiedzi). Użytkownicy portalu społecznościowego mają dzięki temu unikalną możliwość zadania pytań najważniejszym politykom. Poniżej zapis całej dyskusji.

Bartosz Węglarczyk: Czy lewica poparłaby ewentualny udział polskiej armii w operacji przeciwko IS w Syrii?

Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu, liderka warszawskiej listy Zjednoczonej Lewicy: Konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków, by powstrzymać terror Państwa Islamskiego. NATO, państwa członkowskie UE oraz Rosja i Chiny muszą wypracować nowy format rozmów, ale też działań, które należy podjąć, by zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie. Dziś mówienie o udziale polskiej armii w operacji przeciwko IS byłoby nieodpowiedzialne. Natomiast każda poważna siła polityczna ma świadomość, że zobowiązania członkowskie mogą spowodować również udział w operacjach militarnych.

Benek Bilkiewicz: Jaką pozycję zajmie lewicowa formacja wobec narastającej ksenofobii i nacjonalizmu, który również jest widoczny w środowisku tzw. lewicy, szczególnie wobec problemu fali imigracji do Europy? Czy mamy szansę na politycznie niepoprawne wezwanie do solidarności wobec wartości humanistycznych zarówno wewnątrz wspólnoty europejskiej, jak i ofiar kryzysu?

Zjednoczona Lewica opowiada się wyraźnie za solidarnością z uchodźcami wojennymi z Syrii oraz sprzeciwia się fali hejtu, ksenofobii i rasizmu zalewającego Polskę.

Anna Skiepko: Pytanie z tezą. Czy nie uważa pani, że mówienie o ludziach w kategorii kwot i liczb jest traktowaniem ich przedmiotowo?

Dokładnie tak uważam, że mówienie o ludziach w kategorii kwot jest odhumanizowaniem. Ich krzywda wydaje nam się wtedy odleglejsza i bardziej usprawiedliwiona.

Janek Zdunek: Dlaczego upieracie się w sprawie przyjmowania dżihadystów?

Dyskusja w Polsce dotyczy uchodźców wojennych, uciekających przed terrorem Państwa Islamskiego, a uchodźców wojennych należy przyjmować.

Kasia MW: Twierdzi pani, że powinno się przyjąć uchodźców wojennych. W takim razie co z naszymi rodakami z Ukrainy? Chcecie przyjmować osoby bardzo dobrze zorganizowane, jeśli chodzi o dotarcie do Europy. To sami młodzi mężczyźni z garstką kobiet i dzieci, którzy zamiast walczyć o swój kraj, robią zamęt. Gwałcą, kradną, biją i atakują katolików.

Wszystkich uchodźców wojennych należy przyjąć. I tych z Syrii, i tych z Ukrainy. Każdy, kto bije i krzywdzi kobiety, bez względu na to, jakiego jest wyznania, nie będzie bezkarny w świetle prawa polskiego i konwencji antyprzemocowej.

Trzaska X Tomasz: Czy traktuje pani nauczanie papieża Franciszka w sposób integralny, czy może sprzeciwia się któremuś z jego elementów?

Nauczanie papieża kierowane jest do osób wierzących, a ja jestem niewierząca.

Jędrzej Włodarczyk: Jakie jest pani zdanie na temat Syrizy i Podemos i ocena lewicowego zwrotu w Partii Pracy? To dobry kierunek dla lewicy czy raczej objaw zmęczenia?

Oceniam pozytywnie, to dobry kierunek dla lewicy. Syriza wygrywa drugi raz w tym roku, ma silny mandat do rządzenia w Grecji, a wbrew części konserwatywnych mediów jej program jest lewicowy, a nie rewolucyjny.

Bartosz Pałka: Kiedy kampania Zjednoczonej Lewicy ruszy na większych obrotach?

Panie Bartku, z dnia na dzień obroty są coraz większe, sam się pan przekona. Serdeczności.

Mateusz Bałuka: Czego dotyczyłaby pierwsza inicjatywa ustawodawcza zwycięskiej Zjednoczonej Lewicy w przyszłym parlamencie?

Podniesienia płacy minimalnej do 2500 zł brutto.

Bartosz Węglarczyk i Michał Szułdrzyński: Czy Zjednoczona Lewica poprze projekt prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?

Musimy się zapoznać z projektem ustawy zgłoszonym przez prezydenta Dudę. Zjednoczona Lewica uważa, że wiek emerytalny powinien być liczony od stażu pracy.

MamPrawoWiedziec.pl: Problemem Polski jest pogłębiający się kryzys demograficzny. Jakie instrumenty należy stosować w celu zwiększenia dzietności Polaków?

Zwiększać dostępność żłobków, przedszkoli, tanich mieszkań dla młodych i wspierać ich na rynku pracy.

Pawel TK: Jakie jest stanowisko Zjednoczonej Lewicy w sprawie budownictwa socjalnego? Czy przewidujecie w swoim programie działania zmierzające do zwiększenia liczby tanich mieszkań na wynajem?

Zdecydowanie tak! Zapraszam do programu Zjednoczona-lewica.pl.

Łukasz Foltyn: Czy Zjednoczona Lewica popiera propozycję PiS świadczenia 500 zł na dziecko?

Zjednoczona Lewica uważa, że wsparcie powinno dotrzeć do osób najuboższych. Konieczny jest wzrost płacy minimalnej, wzrost stawki godzinowej, darmowe żłobki i przedszkola oraz darmowe posiłki w szkołach, które są lepszym wsparciem dla rodzin.

MamPrawoWiedziec.pl: Polskie społeczeństwo się starzeje, wobec czego rośnie zapotrzebowanie na pomoc w zakresie opieki nad osobami w sędziwym wieku. Jakie działania należy pani zdaniem podjąć w nadchodzącej kadencji, aby zmierzyć się z wyzwaniem opieki nad starszymi osobami zależnymi?

Zapraszam na stronę Zjednoczona-lewica.pl, tam są szczegóły programu. Postulujemy m.in. stworzenie systemu opieki nad osobami starszymi, system domów opiekuńczych, świadczenia pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji bez względu na wiek.

Łukasz Foltyn: Czy jest pani za podwyższeniem podatku dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców, którym obecnie przysługuje podatek liniowy 19 proc., a nie 18 i 32 proc., jak np. w przypadku zatrudnionych na etatach?

Tak, osoby najbogatsze powinny płacić wyższe podatki, należy też zadbać o to, aby płacenie podatków w Polsce było aktem najwyższego patriotyzmu.

MamPrawoWiedziec.pl: Jak powinien wyglądać pani zdaniem sektor energetyczny w perspektywie 50 lat?

Oparcie polskiego miksu energetycznego na energii odnawialnej i energii paliw kopalnych. Polska powinna korzystać ze swoich bogactw naturalnych, stawiając na rozwój nowoczesnych źródeł energii. Reszta na stronie Zjednoczona-lewica.pl.

Bronisław Bąk: Dlaczego, dążąc do realizacji postulatu „świeckie państwo", Zjednoczona Lewica nie zgłasza propozycji wprowadzenia odrębnego, dobrowolnego podatku kościelnego dla wiernych? Brak odwagi?

Zjednoczona Lewica postuluje wyprowadzenie religii ze szkół, finansowanie katechizacji dzieci i młodzieży ze środków kościelnych.

Robert Nowak: Pani Barbaro, czy możemy liczyć na inicjatywę w zdjęciu krzyża z sali posiedzeń Sejmu? Czy nie dość tego symbolu katolickiej okupacji Polski zawieszonego w nocy, podstępem, bez poszanowania prawa?

Należy dążyć do rozdziału Kościoła i państwa. Najważniejsze na tę chwilę jest wyprowadzenie religii ze szkół.

Justyna Rokicka: W programie Zjednoczonej Lewicy jest mowa o zalegalizowaniu medycznej marihuany. Jaki ma pani pomysł, aby takie przepisy wprowadzić w naszym kraju?

Jestem zwolenniczką dopuszczenia medycznej marihuany. Stosowny projekt na ten temat czeka już w Sejmie.

Iza Pałasz-Alwasiak: W programie Zjednoczonej Lewicy znalazłam postulat likwidacji gimnazjów. Co proponują państwo w związku z tym? Również – tak jak PiS – model 4+4+4 czy inne rozwiązanie? Musiałaby za tym iść kolejna zmiana podstawy programowej i podręczników. Proszę o rozwinięcie tego tematu.

To fundamentalne zagadnienie. Zjednoczona Lewica jest zwolennikiem powrotu do systemu 8+4. Jednakże proces ten musiałby się odbywać stopniowo, z dużą debatą publiczną, z udziałem środowisk nauczycielskich, ekspertów i rodziców. Reforma taka mogłaby wejść w życie najwcześniej za dwa–trzy lata, po rzetelnym przygotowaniu programów nauczania.

Przemysław Prekiel: Czym dla pani jest socjalizm? To aktualna idea?

To dobra podstawa do socjaldemokracji. Dzisiaj do socjalizmu praktycznie nikt już nie dąży, aczkolwiek takie wartości, jak współpraca, wspólnota czy równość, stanowią podstawę dla współczesnego państwa opiekuńczego, do którego de facto chce zmierzać Europa.

Sebastian Kaleta: Jaka jest pani opinia na temat startu i ewentualnej współpracy w Sejmie z panią Małgorzatą Wassermann (kandydatką PiS z Krakowa – red.)?

Życzę sukcesów Małgorzacie Wassermann. To odważna, zdeterminowana osoba i z pewnością jest kilka tematów, w zakresie których mogłybyśmy współpracować.

Małgorzata Pilewska: Czy Zjednoczona Lewica widzi w przyszłości możliwość współpracy z Ryszardem Petru? Taka rozsądna koalicja nareszcie fachowo mogłaby rozwiązać wiele istniejących problemów i byłaby szansą na to, że nikt nie obiecywałby gruszek na wierzbie. Rozsądni fachowcy dobrze wszystko policzą, zanim rozbudzą nadzieje.

Z Nowoczesną Ryszarda Petru różnimy się bardzo w kwestiach programowych. Natomiast zarówno w Nowoczesnej, jak i w Zjednoczonej Lewicy widać wspólne dążenie do zmiany w polskiej polityce. Lepszą Polską będzie Polska lewicy i partii Petru niż Polska zajętych sobą PO i PiS.

Bogusław Dec: Czy będzie pani kontynuować pracę swojej mamy? Mam na myśli założenia dawnego LiD (Lewica i Demokraci – red.), czyli stworzenie prawdziwej i zjednoczonej lewicy.

Mam nadzieję, że silna Zjednoczona Lewica będzie w najbliższych latach najsilniejszą siłą polityczną w Polsce.

Ernesto Jar-Ek: Co się dzieje z byłą kandydatką na urząd prezydenta (Magdaleną Ogórek – red.)? Czemu nie jesteście razem?

Pani Magdalena Ogórek nie zdecydowała się na start w obecnych wyborach.

Piotr Mochalski: Czy Leszek Miller oby na pewno jest najlepszym kandydatem na lidera? W moim środowisku wiele osób by głosowało na lewicę, gdyby nie lider z poprzedniego ustroju. Nie lepiej oddać lewicę komuś młodemu, kto nie kojarzy się z komuną i złym premierowaniem?

Liderami Zjednoczonej Lewicy są m.in. Krzysztof Gawkowski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Adam Ostolski, Michał Kabaciński, Kazimiera Szczuka. Jest też wiele innych liderów i liderek list wyborczych Zjednoczonej Lewicy. Łączy nas program, choć różnią doświadczenia polityczne. Natomiast Leszek Miller, szef SLD, wczoraj w wywiadzie zapowiedział, że nie będzie kandydował ponownie na szefa SLD.

Jerzy Bukowski: Pani Basiu, jest pani najpiękniejszą i do tego mądrą posłanką. To pani powinna być twarzą lewicy i liderem, a nie Leszek Miller. On niech już idzie na emeryturę.

Nie jestem posłanką, a w ludziach cenię przede wszystkim intelekt i charakter.

Jakub Kowalski: Pytanie może trochę związane z dalszą przyszłością, ale dobry polityk przecież powinien planować. Czy jeśli Zjednoczona Lewica nie przekroczy progu 8 proc. w skali kraju, to czy pani zdaniem ta współpraca powinna być kontynuowana w obecnej (koalicji tylko na czas wyborów) bądź nieco zmienionej (sojusz obowiązujący również poza okresem wyborczym) formie? Czy brałaby pani w nim udział? I czy w razie porażki wyborczej Janusz Palikot powinien dalej wspólnie z panią przewodniczyć Twojemu Ruchowi?

Zjednoczona Lewica osiągnie dobry wynik wyborczy i bez problemu wejdzie do Sejmu. I jest to projekt długofalowy, nie tylko na czas wyborów.

Całość do przeczytania na: facebook.com/dziennikrzeczpospolita

„Rzeczpospolita" jako jedyna polska gazeta rozpoczęła pionierską współpracę z Facebookiem w związku z wyborami parlamentarnymi 2015 r. W kolejne poniedziałki przed wyborami liderzy oraz twarze kampanii najważniejszych komitetów wyborczych będą brali udział w Q&A (questions and answers, z ang.: pytania i odpowiedzi). Użytkownicy portalu społecznościowego mają dzięki temu unikalną możliwość zadania pytań najważniejszym politykom. Poniżej zapis całej dyskusji.

Bartosz Węglarczyk: Czy lewica poparłaby ewentualny udział polskiej armii w operacji przeciwko IS w Syrii?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii