Pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić osobę, która go krytykuje

Pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić osobę, której piętnujące wypowiedzi pod adresem przełożonych zawierają nieprawdziwe informacje i zmierzają do pomówienia. Nawet troska o interesy firmy nie usprawiedliwi jej zachowania.

Aktualizacja: 28.11.2015 09:06 Publikacja: 28.11.2015 08:40

Pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić osobę, która go krytykuje

Foto: www.sxc.hu

Zasadą jest, że pracownik ma prawo otwartego i krytycznego wypowiadania się w sprawach dotyczących organizacji pracy, np. rozkładu czasu pracy czy podziału zadań. W tym zakresie może także oceniać decyzje przełożonych. Orzecznictwo sądowe wielokrotnie zwracało na to uwagę. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 28 sierpnia 2013 r. (I PK 48/13).

Wytknięcie nieuczciwości

Pracownik ma prawo do dozwolonej publicznej krytyki przełożonego, czyli ujawnienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu polegających na różnych aktach nierzetelności, nieuczciwości z udziałem pracodawcy lub jego przedstawicieli. Warunek – nie narusza tym swoich obowiązków pracowniczych. W szczególności polegają one na dbaniu o dobro zakładu i zachowaniu w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby pracodawcę narazić na szkodę (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.), a także na przestrzeganiu zakładowych zasad współżycia społecznego (art. 100 § 2 pkt 6 k.p.).

Pracownik ma więc prawo przeciwdziałać złu, które obserwuje w firmie, i występować w tym zakresie z krytyką decyzji podejmowanych przez przełożonych. Powinien to jednak czynić we właściwej formie i w odpowiedni sposób. Tylko takie oceny i komentarze, jeżeli okażą się uzasadnione, przynoszą korzyści. Dlatego szefa wolno skrytykować np. podczas zebrania załogi czy w postępowaniu wewnątrzzakładowym i wyrazić to w kulturalnej formie. Krytyczne wypowiedzi etatowca powinny się też opierać na uzasadnionych podstawach.

Nagłe pożegnanie

Przekroczenie przez podwładnego granic dozwolonej krytyki przełożonego lub całej firmy jest przejawem braku lojalności lub naruszeniem zasad współżycia społecznego. W wyjątkowych sytuacjach może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na mocy art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Nawet bowiem troska o interesy firmy nie tłumaczy nagannego postępowania polegającego na obrażaniu pracodawcy i przypisywaniu mu cech poniżających go w opinii publicznej. Ponadto krytyka nie może powodować powstania i potęgowania konfliktów w firmie ani podważać jej wiarygodności i renomy na rynku.

Jednak za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków służbowych w rozumieniu art. 52 § 1 k.p. wolno uznać tylko takie zachowania pracownika, które były nacechowane jego złą wolą. Będzie tak wtedy, gdy można mu przypisać świadome działanie w sposób zagrażający interesom firmy. Uzasadnieniem dyscyplinarki będzie więc np. wulgarne i agresywne krytykowanie decyzji pracodawcy. Taką przyczyną może być również postawienie przez pracownika szefowi firmy bezpodstawnych zarzutów popełnienia przestępstwa opartych na plotkach i pomówieniach. Za okoliczność uzasadniającą natychmiastowe rozstanie SN uznał też:

- wywieszanie na tablicy ogłoszeń tekstów obraźliwych wobec pracodawcy (wyrok z 1 października 1997 r., I PKN 237/97) oraz

- lekceważące i aroganckie wypowiedzi wobec pełnomocnika pracodawcy, kwestionowanie jego kompetencji i bezpodstawne zarzucenie mu popełnienia nadużyć (wyrok z 11 czerwca 1997 r., I PKN 202/97).

Bez obrazy

Nie jest natomiast ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków udzielenie przez pracownika wywiadu prasowego, w którym poddał on krytycznej ocenie zachowanie członka zarządu firmy, jeżeli wypowiedź etatowca miała odpowiednią formę, a jego zachowaniu nie można przypisać znacznego nasilenia złej woli i świadomego działania zagrażającego interesom pracodawcy lub narażającego go na szkodę.

Podobnie wskazał SN w wyroku z 16 listopada 2006 r. (II PK 76/06). W tej sprawie uznał, że wypowiedź księgowej zawarta w udzielonym przez nią wywiadzie prasowym nie miała obraźliwych treści ani cech zniesławienia. Ponadto forma wypowiedzi nie wskazywała na arogancję i lekceważenie prezesa zarządu i dlatego nie można jej zwolnić bez wypowiedzenia.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Nie wolno ignorować poleceń

Pracownik musi wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami lub umową. Wskazuje na to wprost art. 100 § 1 k.p. Dlatego odmowa wykonania przez etatowca poleceń przełożonych wydawanych na podstawie i w granicach określonych w art. 100 § 2 k.p. nie mieści się w pojęciu dopuszczalnej krytyki działań pracodawcy. Pracownik nie może zatem, powołując się na prawo do krytyki decyzji pracodawcy, odmówić wykonania jego poleceń, z którymi się nie zgadza, jeżeli są one zgodne z prawem i zawartą przez strony umową o pracę. Takie zachowanie może uzasadniać rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy.

O czym pamiętać

- pracownik może odpowiadać karnie za przestępstwo pomówienia lub zniesławienia szefa

- rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia nie musi być poprzedzone wysłuchaniem zatrudnionego

- prowokowanie przez etatowca konfliktów w pracy uzasadnia jego zwolnienie

Czego unikać

- zwalniania dyscyplinarnego, jeśli pracownik zachował odpowiednią formę ocennej wypowiedzi i nie można mu przypisać złej woli

- wymierzania kary porządkowej za nieuzasadnioną krytykę szefa

- ogólnikowego podawania przyczyny rozstania w piśmie rozwiązującym angaż

- wręczania dyscyplinarki po miesiącu od uzyskania wiedzy o nagannym zachowaniu pracownika

Zasadą jest, że pracownik ma prawo otwartego i krytycznego wypowiadania się w sprawach dotyczących organizacji pracy, np. rozkładu czasu pracy czy podziału zadań. W tym zakresie może także oceniać decyzje przełożonych. Orzecznictwo sądowe wielokrotnie zwracało na to uwagę. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 28 sierpnia 2013 r. (I PK 48/13).

Wytknięcie nieuczciwości

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów