PGNiG będzie mógł przegłosować Gazprom

Uchwały na walnym zgromadzeniu EuRoPol Gazu mogą zapadać, nawet jeśli Gazprom zgłosi sprzeciw.

Aktualizacja: 03.08.2015 10:55 Publikacja: 03.08.2015 10:19

PGNiG będzie mógł przegłosować Gazprom

Foto: Fotorzepa, Urszula Lesman

W mojej ocenie wiele przemawia za tym, iż – mając kontrolę nad 52 proc. głosów na WZA EuRoPol Gazu – PGNiG może, nawet wbrew Gazpromowi, przegłosować uchwały. W szczególności zaś uchwały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki, m.in. dotyczące zatwierdzenia sprawozdań finansowych, podziału zysku czy wyboru członków zarządu – mówi dr Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW.

Dodaje, że PGNiG może też wystąpić do warszawskiego sądu z powództwem o ustalenie nieważności postanowień statutu spółki kreujących prawo weta (jednomyślności głównych akcjonariuszy).

Czy PGNiG tak postąpi? – Spółka nie komentuje tego faktu – odpowiada Dorota Gajewska, rzecznik prasowy spółki.

Trudna jednomyślność

Problemy z podejmowaniem uchwał na WZA EuRoPol Gazu występują od lat i są efektem braku porozumienia głównych akcjonariuszy. W firmie, do której należy polski odcinek gazociągu jamalskiego, po 48 proc. akcji bezpośrednio mają Gazprom i PGNiG. Pozostałe 4 proc. należy do Gas-Tradingu, który PGNiG od niedawna kontroluje. Wcześniej nie było możliwości, aby którakolwiek ze stron mogła samodzielnie przegłosowywać uchwały. Postanowienia statutu EuRoPol Gazu są bowiem tak skonstruowane, że przy podejmowaniu wszelkich decyzji na WZA wymagana jest obecność i jednomyślność dwóch największych akcjonariuszy.

– Każdy z nich ma bowiem de facto prawo weta. Ale jest wiele argumentów pozwalających uznać taki stan za sprzeczny z przepisami kodeksu spółek handlowych, co znajduje odzwierciedlenie również w orzecznictwie Sądu Najwyższego – mówi dr Kwaśnicki.

Jego zdaniem według statutu EuRoPol Gazu – powstałego wiele lat przed wejściem w życie kodeksu spółek handlowych i niedopasowanego do jego postanowień w tej materii – walne może podejmować decyzje tylko wtedy, gdy uczestniczą w nim i głosują „za" dwaj główni akcjonariusze. Taka sytuacja istnieje dopóty, dopóki każdy z nich ma co najmniej 30 proc. akcji.

Przy obecnym układzie sił w EuRoPol Gazie wiąże się to z koniecznością obecności na walnym zarówno PGNiG, jak i Gazpromu. Mogą one podjąć uchwały tylko jednomyślnie.

– Jest to sprzeczne z naturą spółki akcyjnej, która – co wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy – jest spółką o najbardziej kapitałowym, a nie osobowym charakterze. Jej charakterystycznymi cechami są m.in. zasada rządów większości nad mniejszością oraz – poza pewnymi wyjątkami – brak wymogu kworum na WZA – twierdzi dr Kwaśnicki.

Dodaje, że istniejące w statucie EuRoPol Gazu postanowienia o tzw. prawie weta i kworum przyjęto, regulując również sposób podejmowania decyzji przez radę nadzorczą i zarząd. W efekcie często doprowadzają one do paraliżu działalności spółki, co w skrajnych przypadkach mogłoby nawet zagrażać jej funkcjonowaniu.

Wieloletni pat

W ubiegłym tygodniu odbyło się WZA EuRoPol Gazu. Kolejny raz z rzędu nie podjęło żadnych uchwał. Walne miało m.in. zdecydować o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych i podziale zysków za lata 2012–2014 (w tym czasie wyniosły ok. 83 mln zł) oraz wyborze zarządu na kolejną kadencję.

– Nie jest to sytuacja bez precedensu, gdyż taki fakt miał już miejsce w historii EuRoPol Gazu – próbuje uspokajać Dorota Gajewska. Przypomina, że sprawozdania finansowe tej spółki nie były zatwierdzane nawet przez sześć kolejnych lat. Tak było ze sprawozdaniami za lata 2006–2011, które zatwierdzono w 2012 r. Kiedy odbędzie się kolejne WZA, nie wiadomo.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, t.furman@rp.pl

Opinia

Stanisław Sołtysiński, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Podzielam stanowisko, że wymóg podejmowania wszystkich uchwał jednomyślnie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy jest niezgodny z naturą spółki akcyjnej, która zakłada rządy większości. Najważniejszym argumentem za niezgodnością takiej regulacji statutowej jest skazanie spółki na paraliż decyzyjny. Część komentatorów dopuszcza wymóg jednomyślności w szczególności dla uchwał o kluczowym znaczeniu dla spółki, np. w sprawach rozwiązania lub przekształcenia spółki. Przychylam się do tego ostatniego stanowiska, pod warunkiem że statut przewiduje sposób przełamywania impasu na wypadek, gdy pat decyzyjny na WZA trwa przez dłuższy czas.

W mojej ocenie wiele przemawia za tym, iż – mając kontrolę nad 52 proc. głosów na WZA EuRoPol Gazu – PGNiG może, nawet wbrew Gazpromowi, przegłosować uchwały. W szczególności zaś uchwały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki, m.in. dotyczące zatwierdzenia sprawozdań finansowych, podziału zysku czy wyboru członków zarządu – mówi dr Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły