Parlament Europejski przyjął dzisiaj przepisy, które zakładają podniesienie wartości długu, jaki będzie można tą drogą odzyskać z 2 tys. euro do 5 tys. euro.

- Europejska procedura dotycząca drobnych roszczeń obniżyła koszty transgranicznych spraw sądowych do 40 proc., a średni czas ich trwania skrócony został z dwóch lat i pięciu miesięcy do pięciu miesięcy, dlatego cieszę się, że w przyszłości będzie ona dostępna dla większej ilości roszczeń – powiedziała polska posłanka Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, odpowiedzialna za sprawozdanie.

Procedura dotycząca drobnych roszczeń na terenie UE działa od 2009 roku, pozwala ona obywatelom oraz małym firmom na używanie standardowych formularzy w celu odzyskania pieniędzy niezapłaconych przez osobę z innego kraju na terenie UE. Najważniejsza zmiana w przepisach, upraszczających procedurę i otwierających ją dla większego kręgu zainteresowanych to, oprócz podniesienia progu wartości roszczeń, zapewnienie, że opłaty sądowe będą proporcjonalne do wysokości roszczenia i nie wyższe niż opłaty za uproszczoną procedurę sadową w sądzie krajowym. Nowe przepisy zachęcają strony sporu do wykorzystania podczas przesłuchań w sądzie takich narzędzi jak wideokonferencje. Ponadto państwa członkowskie będą musiały zapewnić, że strony otrzymają nieodpłatnie praktyczne wsparcie przy wypełnianiu formularzy oraz informacje na temat procedury i kompetencji sądu.

Parlament Europejski zakłada, że po 5 latach obowiązywania nowych przepisów kwoty dla roszczeń o niewielkiej wartości mogą zostać jeszcze bardziej podniesione. Posłowie nie wykluczają też możliwości rozszerzenia procedury na spory pracownicze o wynagrodzenia z pracodawcą z innego kraju.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 18 miesięcy po wejściu w życie, ale wcześniej muszą zostać oficjalnie przyjęte przez Radę Unii Europejskiej.