Zapowiedziała to minister finansów Natalia Jareśko, podała agencja Unian. Wyjaśniła, że „rząd nie jest gotowy„by dać ulgi wybranym rodzajom i grupom biznesu". Rząd 2 grudnia skieruje do parlamentu projekt zmian w Kodeksie Podatkowym, a także projekt budżetu na 2016 r. Ten ostatni „zdejmie subiektywność naszego systemu oraz obciążenia w podatkach i administrowaniu podatkami dla wszystkich".

Jarośko podkreśliła, że polityka rządu na celu porozumienie się z MFW co do kolejnej transzy pomocy. Na razie fundusz nie śpieszy się z wypłatą, bowiem Kijów nie zrealizował jednego z podstawowych warunków, czyli reformy podatkowej.

Obecnie są dwa przeciwstawne projekty zmian podatkowych - rządowy i parlamentarny. Oba zakładają obniżenie stawek, ale rządowy proponuje stopniowe obniżanie i wzrost deficytu budżetu do 60 mld hrywien. Parlamentarny jest bardziej liberalny. Zawiera gwałtowne cięcie stawek, co może doprowadzić do deficytu 200-207 mld hrywien.

W ostatnim rankingu 189 gospodarek według obciążeń podatkowych biznesu 2015 Banku Światowego i firmy doradczej PwC, Ukraina znalazła się na 107 miejscu z indeksem opodatkowania TTR (Total Tax Rate) - 52,2 proc.. Oznacza to awans jedynie o jedno miejsce w ciągu roku. Średni poziom światowy to 40,8 proc.. U sąsiadów jest dużo lepiej - w Rosji - 47 proc. (47 miejsce), na Białorusi 51,8 proc. (63 miejsce), w Armenii 19,9 proc. (41 miejsce).