Rady nadzorcze – co można jeszcze poprawić?

Ład korporacyjny polskich firm stoi na coraz wyższym poziomie – przekonywali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" i Deloitte.

Publikacja: 20.10.2015 22:00

Rady nadzorcze – co można jeszcze poprawić?

Foto: Bloomberg

Środowisko biznesowe zwykło uważać, że nadmierna kontrola rynku przez zbyt szczegółowe i restrykcyjne przepisy przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Tymczasem doświadczenia światowego kryzysu finansowego pokazały, że brak właściwego nadzoru również może prowadzić do powstawania sytuacji zagrażających stabilności gospodarki. O tym oraz wielu innych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy konferencji „Nowoczesne rady nadzorcze".

Dan Koningsburg, dyrektor zarządzający Globalnego Centrum ds. Ładu Korporacyjnego Deloitte, w swoim wystąpieniu skupił się na pięciu – jego zdaniem najważniejszych – światowych trendach zachodzących w obszarze corporate governance. Na wstępie odniósł się do Polski, zauważając, że z biegiem lat wzrasta liczba tzw. niezależnych członków zasiadających w radach nadzorczych. Drugim trendem, tym razem globalnym, jest zmieniający się sposób podejścia rad nadzorczych do kwestii zarządzania ryzykiem. Kolejnym poruszonym aspektem była różnorodność składu rad nadzorczych pod względem narodowościowym czy płciowym (aktywizacja kobiet). Czwarty trend dostrzeżony przez eksperta to kwestia sukcesji kadrowej – Koningsburg zwrócił uwagę na coraz krótszy okres sprawowania funkcji w spółkach. Ostatni, piąty trend dotyczył roli akcjonariuszy. Ekspert zauważył, że skraca się czas ich obecności w spółce m.in. za sprawą popularyzacji tzw. handlu wysokich częstotliwości (ang. HFT). To zaś sprawia, że zmniejsza się ich zaangażowanie w losy przedsiębiorstwa.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły