Przypomnijmy, iż po przyjęciu przez Sejm ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej jest obecnie procedowana w Senacie. W lipcu senatorowie zaproponowali szereg poprawek. Jedna z nich przewiduje wyłączenie z zakresu pomocy prawnej sporządzenie projektu pierwszego pisma procesowego. Taką zmianę poparła w wydanym w piątek stanowisku Krajowa Rada Radców Prawnych.

KRRP zwraca uwagę na obowiązującą w procedurze cywilnej zasadę koncentracji materiału dowodowego (prekluzji dowodowej) związaną z tym, że sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich, w szczególności w pozwie, bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy, albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Tymczasem, jak wskazuje KRRP w przypadku wadliwego sporządzenia pozwu, nie będzie on w praktyce sądowej traktowany jako wadliwy „bez winy strony", ponieważ opracowany został w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej finansowanej przez państwo.

Samorząd radców podkreśla również, iż w kontekście zasady prekluzji dowodowej, poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na opracowanie pozwu zawierającego wskazanie wszystkich okoliczności i dowodów, może być najzwyczajniej utrudnione czy wręcz niemożliwe w ramach punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. – Obsługa jednego uprawnionego w zakresie sporządzenia projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe spowoduje „zablokowanie" punktu nieodpłatnej pomocy prawnej co najmniej na kilka godzin, nawet gdy pomocy prawnej udziela profesjonalny prawnik (radca prawny lub adwokat) – ostrzega KRRP.