Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - jest podpis prezydenta Dudy

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ułatwia ona organizację meczów, ale niektóre jej przepisy budzą wątpliwości prawników.

Publikacja: 07.10.2015 13:35

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - jest podpis prezydenta Dudy

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Dla kibiców największe ułatwienie, jakie wprowadza zmiana przepisów to zakres danych, jakie będą podawać przy kupnie biletu. Wystarczyć będzie imię i nazwisko oraz numer PESEL. Zniknie wymagany dotychczas wizerunek twarzy.

Nowością jest też dopuszczenie sprzedaży biletów na miejsca stojące. Z tym, że w przypadku meczów piłki nożnej w ramach rozgrywek FIFA lub UEFA na biletach będzie umieszczane wyłącznie miejsce siedzące, bez innych danych.

Ułatwienia wprowadzono także dla organizatorów, np. klubów piłkarskich. Od wejścia w życie nowelizacji tzw. kompatybilne systemy mają zapewnić organizatorzy, którzy uczestniczą w rozgrywkach jednej z trzech najwyższych ligowych klas rozgrywkowych rywalizacji mężczyzn. Wcześniej taki system musiały posiadać wszystkie kluby, które organizowały imprezy masowe.

Co więcej, termin na zgłoszenie imprezy masowej będzie mógł być skrócony do 14 dni w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy potrzeba organizacji imprezy masowej wynika z przyczyn nagłych oraz jeżeli charakter imprezy masowej odpowiada przeznaczeniu obiektu określonemu w projekcie budowlanym tego obiektu.

Te zmiany chwali ekspert od prawa imprez masowych. – Podpisane zmiany przez Prezydenta w pewnym stopniu ułatwią prowadzenie tak naprawdę działalności przez organizatorów, w szczególności meczów piłki nożnej. Do najważniejszych z pozytywnych zmian, które wpłyną na praktykę należy uznać tę dotyczącą trybu sprzedaży biletu, identyfikacji kibiców – mówi dr Mateusz Dróżdż, radca prawny i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Nowelizacja wprowadza też nowe wykroczenie. Otóż uczestnik przejazdu zorganizowanej grupy kibiców za posiadanie wyrobów pirotechnicznych będzie mógł zostać ukarany aresztem, karą ograniczenia wolności lub grzywną nie mniejszą niż 3 tys. zł. W takim przypadku obowiązkowo będzie też orzekany zakaz stadionowy.

Zapis ten budzi wątpliwości eksperta. Zdaniem mec. Dróżdża ustanowienie wykroczenia w postaci posiadania środków pirotechnicznych podczas zorganizowanego przejazdu kibiców, stanowi regulację karania na przedpolu czynu zabronionego. - Pierwsze sprawy, z którymi będziemy mieli do czynienia zapewne już w niedługim okresie, spowodują że zorganizowane grupy kibiców będą jeździć na mecze wyłącznie własnymi środkami transportu, co spowoduje olbrzymie problemy – ostrzega prawnik.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w ciągu 30 dni od ogłoszenia.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego