Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo depozytów

Bruksela proponuje wspólny unijny system gwarancji depozytów bankowych. Berlin jest przeciw.

Publikacja: 24.11.2015 21:00

Unia bankowa zwiększy bezpieczeństwo depozytów

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt Europejskiego Systemu Gwarantowania Depozytów (ESGD). To trzeci i jednocześnie ostatni etap unii bankowej, która ma zmniejszać ryzyko problemów na rynkach finansowych.

We Frankfurcie, w ramach EBC, działa od 4 listopada 2014 r. Jednolity Mechanizm Nadzorczy, czyli wspólny nadzór nad bankami o znaczeniu systemowym. Chodzi o te, które posiadają aktywa większe niż 30 mld euro lub 20 proc. PKB kraju, w którym są ulokowane. Dla tej samej grupy instytucji powołano Jednolitą Radę ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji. To europejski organ, który będzie podejmował decyzje o restrukturyzowaniu lub zamykaniu ponadnarodowych banków, tak żeby wykluczyć ryzyko politycznie motywowanych narodowych decyzji. Drugi filar jest już prawem unijnym, rozpocznie działalność od 1 stycznia 2016 r. i będzie stopniowo przejmował obowiązki narodowych instytucji nadzorczych. Wreszcie trzeci filar to wspólne gwarantowanie depozytów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem
Banki
Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy ratowanie Getin Noble Banku się zwróci? Potężne koszty
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie